GRAINGER 3HMV5 CE Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 24 Inch x 36 Inch Nominal Size, 1/4 Inch Thick, Brown
Get it by Thursday, May 21
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€252.79 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Clarity | Opaque |
| Color | Brown |
| Corrosion And Chemical Resistance | Fair |
| Density | 0.049 lbs.-cu. in. |
| Friction Rating | Not Rated |
| Grade | CE |
| Hardness | Rockwell M105 |
| Hardness Rating | Extra Hard |
| Impact Strength | 1.7 lbs.-ft./in. |
| Impact Strength Rating | Poor |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | -0.25" to +0.25" |
| Machinability | Good |
| Material | Fiberglass Epoxy Laminate |
| Max. Temp. | 265°F |
| Min. Temp. | -45°F |
| Nominal Size | 24" x 36" |
| Nominal Size (wxl) | 24" x 36" |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 24" |
| Standards | Mil-I-24768/14 Fbg, Nema |
| Temp. Range | -45°F to +265°F |
| Tensile Strength | 9000 psi |
| Tensile Strength Rating | Good |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.1" to +0.1" |
| Uv Resistant | No |
| Water Absorption | 1.6% |
| Water Absorption Rating | Poor |
| Wear Factor | Fair |
| Width | 24" |
| Width Tolerance | -0.25" to +0.25" |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.2 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Tensile Strength Rating | Color | Grade | Thickness | Min. Temp. | Max. Temp. | Hardness | Tensile Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SCANNA1.000X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €3,847.84 | |
| SCANNA.500X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/2" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €1,993.26 | |
| SCANNA.250X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/4" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €996.62 | |
| SCANNA.125X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 1/8" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €506.93 | |
| SCANNA.187X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 0.187" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €732.59 | |
| SCANNA.750X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 3/4" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €2,885.90 | |
| SCANNA.375X48.000X96.000C | Good | Beige | Grade C | 3/8" | -418°F | 257°F | Rockwell M105 | 9700 psi | €1,442.94 |
Explore Products
- SMC VALVES CDM2E25-125AZ Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- TENNSCO RSMB-36-24 Reference Shelf, 36 x 24 x 5/8 Inch Size
- SMC VALVES PF3W711-10-E-M SENSOR
- MAIN FILTER INC. MF0269328 P98030GGB Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Viton Seal, 8.22 Inch Height
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS M1836GY47 Mobile Stem Caster Cart, 18 x 36 x 80 Inch Size, Dry/Wet, Split Sleeve, Gray
- APOLLO VALVES 77C00701 Bronze 2 Pcs Full Port Ball Valve - Seal Repair Kit 1-1/2 Inch Size
- AMERICAN TORCH TIP 46572301042S Stylus Foot size 1.5kW
- BOSTON GEAR ORC5SBTHP40
Explore More
- KEYSHAFT
- Tool Storage Accessories
- Liquid In Glass Thermometers
- Foam Blanks Flats Bars Plates and Sheet Stock
- Overhead Conveyor Components
- Liquid Heating and Cooling Coils
- ML KISHIGO Hook And Loop Mesh Vests, 4 Pocket, Orange
- MILLER BY HONEYWELL Single D-Ring Body Belts, With Pad
- LUMAPRO Miniature Neon Bulbs, T3 Lamp Shape
- MUELLER INDUSTRIES 101MAT Silent Check Valves
- LISLE Creeper
- ANVIL Two Hole Pipe Straps
- WRIGHT TOOL 1-1/2 Inch Drive Retaining Rings
- HUB CITY 290 Series Parallel Shaft Drives
- LEGRIS 3182 Series Plug-In Elbows
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 3HMV5 CE Fiberglass Epoxy Laminate Sheet, 24 Inch x 36 Inch Nominal Size, 1/4 Inch Thick, Brown
€266.09 /unit

