GRAINGER 3H1.125-12 Hex Bar, 1 1/8 Inch Hex Width, 12 Inch Overall Length, Stainless Steel
Item: CQ6GWJModel: 3H1.125-12Cross Ref: 782WZ6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 255
Fabrication Cold Finished
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Hex Width 1 1/8"
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 303
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Rockwell Hardness Rockwell C25
Shape Hexagon
Straightness Tolerance Not Rated
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Width Tolerance -0.006" to 0"
Yield Strength 30000 psi