GRAINGER 3F1X2.5-36 Stainless Steel Flat Bar, 303, 1 Inch Thick2 1/2 Inch X 36 Inch Size
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€325.11 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 201 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | -3" to +3" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 303 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 2 1/2" |
| Shape | Rectangular Bar |
| Straightness Tolerance | 0.0125", 5 ft. |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thickness | 1" |
| Thickness Tolerance | -0.003" to +0.003" |
| Width | 2 1/2" |
| Width Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Yield Strength | 30000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 12.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- SEALMASTER SFC-36T 705474 Flange Block Bearing, 4 Bolt Round Flange Cartridge, 2-1/4 Inch Bore, 5.9 Inch Bolt Dia
- SMC VALVES MGQM40-50-Z73L Guided Cylinder, 40 mm Size, Slide Bearing
- BATTALION 1XTG2 Disc Tumbler Cam Lock Keyed Different
- HANKISON PF-06 Filter Elemnt, General Purpose, 1 Micron
- BOSTON GEAR ORC6SCTLP63 Clutches and Brake
- HONEYWELL C7189U1005 Indoor Sensor Cover Colour White
- UNISTRUT P2035EG OD Tube Clamp, 1-5/8 Inch Size, Electrogalvanized
- KIPP K0123.92061X30 Adjustable Handle, Teardrop, Zinc, M6 Thread Size, 30 mm Stud Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Safety and Lockout Tags
- Capacitor Accessories
- Cam and Groove Fittings
- Door Bottoms
- Enclosed Service Carts
- B & P MANUFACTURING Aluminium Platform Truck Handles
- MEMPHIS GLOVE NXG Insulated Gloves
- CONDOR Goatskin Leather Pearl Welding Gloves
- MILLER BY HONEYWELL Single D-Ring Body Belts, Without Pad
- MOON AMERICAN Male Dry Hydrants
- KRAFT TOOL CO. Brick Trowel Narrow London 4-3/4 x 11 Inch
- KERN AND SOHN 318 Series Milligram Test Weights
- APPLETON ELECTRIC Hid Hazardous Location Lighting Fixtures
- CAIMAN Heatrac Insulated Combo Cuff Winter Work Gloves
- MORSE CUTTING TOOLS 2073 Series Screw Thread Insert Taps, Spiral Point
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 3F1X2.5-36 Stainless Steel Flat Bar, 303, 1 Inch Thick2 1/2 Inch X 36 Inch Size
€342.21 /unit




