Item: CQ6DLRModel: 3F1.25X3-36Cross Ref: 782YG0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 3"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 1 1/4"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 3"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi