Item: CQ6DBCModel: 3F.625X2.5-36Cross Ref: 782Y50
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 201
Fabrication Cold Finished
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 303
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 2 1/2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 5/8"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 2 1/2"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi