Item: CQ6CVHModel: 3F.5X1.75-24Cross Ref: 782XY3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 3/4"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
Thickness 1/2"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 1 3/4"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi