Item: CQ6CREModel: 3F.375X3.5-36Cross Ref: 782XU9
In Stock
Get it by Monday, May 25
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 3 1/2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.005" to +0.005"
Width 3 1/2"
Width Tolerance -0.005" to +0.005"
Yield Strength 30000 psi