Item: CQ6CRDModel: 3F.375X3.5-24Cross Ref: 782XU8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length Tolerance -2" to +2"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3 1/2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.005" to +0.005"
Width 3 1/2"
Width Tolerance -0.005" to +0.005"
Yield Strength 30000 psi