GRAINGER 3F.375X1-24 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.375 Inch Thick1 Inch X 24 Inch Size
Item: CQ6CPPModel: 3F.375X1-24Cross Ref: 782XP3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar
Brinell Hardness Brinell 201
Fabrication Cold Finished
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Annealed
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 303
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1"
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.002" to +0.002"
Width 1"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi