Item: CQ6CRWModel: 3F.375X.75-12Cross Ref: 782XN7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 3/4"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.002" to +0.002"
Width 3/4"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi