Item: CQ6CQAModel: 3F.375X.5-24Cross Ref: 782XN3
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Stainless Steel
Material Grade Grade 303
Overall Length 24"
Overall Width 1/2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.002" to +0.002"
Width 1/2"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi