FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 201 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | -2" to +2" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 303 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 4" |
| Shape | Rectangular Bar |
| Straightness Tolerance | 0.0125", 5 ft. |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.005" to +0.005" |
| Width | 4" |
| Width Tolerance | -0.01" to +0.01" |
| Yield Strength | 30000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 3.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- SMC VALVES NRBC031-025S Shock Absorber
- GATES 315L050 Square Tooth Timing Belt, 0.375 Inch Pitch, 84 Teeth
- STEARNS BRAKES 108205202PHF Brake Assembly
- VERMONT GAGE 111427450 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, Steel, 0.2745 Inch Size
- WINSMITH E30CDVS31000FA Gear Reducer, Double Worm Gear, Input Output Shaft, 3-Piece Coupled
- DIXON BW10143F-PC
- GRAINGER U38805.012.0287 O-Ring, 233, 2 7/8 Inch Inside Dia, 3 1/8 Inch Outside Dia, 90 Shore A, Black
- APPLETON ELECTRIC 590IG Cover And Fip Gasket
Explore More
- KEYSHAFT
- Welding Contact Tips
- Audible Device Covers and Guards
- Twist Lock Plugs
- High Head Effluent Pumps
- Underground Enclosure Covers
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ACCURIDE 2109 Series Light Duty Slides With Lever Disconnect
- GLOBE SCIENTIFIC Pierceable Plug Stoppers, For 16 mm Tubes
- OK INDUSTRIES WD-30 Series Wire Dispensers
- ANVIL AS2144 Series Corner Angle Fittings, Electro-Galvanized
- TECHFLEX Polyethylene Techflex(TM) PET Sleeving
- EATON HJD Series Complete Molded Case Circuit Breakers, J Frame
- STEARNS BRAKES 82 Series Brakes
- ZURN 950XLT Top Access Double Check Backflow Preventers
- SKOLNIK Carbon Steel Transport Drums
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 3F.25X4-24 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.25 Inch Thick, 4 Inch X 24 Inch Size, Cold Finished, Mill
€148.51 /unit




