GRAINGER 3F.25X.625-24 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.25 Inch Thick5/8 Inch X 24 Inch Size
Item: CQ6CKVModel: 3F.25X.625-24Cross Ref: 782XE8
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.013"
Tensile Strength Not Rated
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.002" to +0.002"
Width 5/8"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi