FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 201 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 24" |
| Length Tolerance | -2" to +2" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 303 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1/2" |
| Shape | Rectangular Bar |
| Straightness Tolerance | 0.0125", 5 ft. |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thickness | 1/4" |
| Thickness Tolerance | -0.002" to +0.002" |
| Width | 1/2" |
| Width Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Yield Strength | 30000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.9 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- CHICAGO-LATROBE 46144 Jobber Length Drill Bit, #74 Size, 1 Inch Overall Length
- ECEF 76061312 Spindle Without Key, 1,5 To 13mm Diameter
- EATON SVX025A1-4A1B1B4B8B9 Adjustable Frequency Drive, 25HP, NEMA Type 1, 1 RO, 5 DI, 380-500V, 1 ext, FR6
- ARC ABRASIVES 30410T 2 Inch Coated PSA Sanding Disc, 180 Grit, Non- VACuum, Fine, Aluminium Oxide
- MARTIN SPROCKET 18TCF10-12
- EATON H055432-150 Chemical Hose, 2 Inch I.D., Red, 10 Inch Bend Radius, 150 ft. Length
- APPROVED VENDOR M55060.050.0008 Metric Socket Head Cap Screw, M5x0.8 Thread Size, Flat, 8mm Lg., 3.2mm Head Ht., Gr. A4
- CASH VALVE GT11318782A1 Bushing, 3/4 Inch Guide, Type G60, Oxygen Cleaned
Explore More
- KEYSHAFT
- Wire Twist Pliers
- Inline Duct Fans
- Tool Blanks
- Adhesives
- Air Brakes
- CONDOR Cowhide Leather Palomino Driver Gloves
- MCR SAFETY Cut Pro Ninja Force Cut Resistant Work Gloves
- DESTACO 860, 861, 890, 891 Series Pneumatic Power Clamps
- ANVIL AS100H Series Channels With Holes
- ANVIL AS200EH Series Channels With Elongated Holes
- ALPHA FITTINGS Swivel Elbow, 90 Degrees
- SECURALL PRODUCTS B3200 Series Hazmat Drum Storage Lockers
- HALDER SUPERCRAFT Replaceable Hammer Tips
- KEO Narrow Width Keyseat Cutters, Shank Type
- WATTS BD1156F Series Boiler Feed Water Pressure Regulators
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 3F.25X.5-24 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.25 Inch Thick1/2 Inch X 24 Inch Size
€30.00 /unit




