GRAINGER 3F.188X4-36 Stainless Steel Flat Bar, 303, 0.188 Inch Thick4 Inch X 36 Inch Size
Item: CQ6CFAModel: 3F.188X4-36Cross Ref: 782XD9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 4"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.005" to +0.005"
Width 4"
Width Tolerance -0.01" to +0.01"
Yield Strength 30000 psi