Item: CQ6GGBModel: 3F.188X1.5-6Cross Ref: 782XA6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 6"
Length Tolerance 0" to +0.125"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6"
Overall Width 1 1/2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 1 1/2"
Width Tolerance -0.006" to +0.006"
Yield Strength 30000 psi