Item: CQ6CDRModel: 3F.188X1.5-12Cross Ref: 782XA7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.013"
Tensile Strength Not Rated
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.003" to +0.003"
Width 1 1/2"
Width Tolerance -0.006" to +0.006"
Yield Strength 30000 psi