Item: CQ6CEGModel: 3F.188X.5-36Cross Ref: 782X84
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 1/2"
Shape Rectangular Bar
Straightness Tolerance 0.0125", 5 ft.
System Of Measurement Imperial
Tensile Strength Not Rated
Thickness 0.188"
Thickness Tolerance -0.002" to +0.002"
Width 1/2"
Width Tolerance -0.004" to +0.004"
Yield Strength 30000 psi