FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Flange |
| Basic Fitting Shape | Flange |
| Class | Class 300 |
| Connection Surface | Raised Face |
| Connection Type | Flanged x Socket Weld |
| Fitting Connection Type | Flanged x Socket Weld |
| Fitting Material | Carbon Steel |
| Max. Operating Pressure | 740 psi |
| Overall Length | 13/16" |
| Pipe Fitting Material | Carbon Steel |
| Pipe Size | 1/2" |
| Specific Fitting Shape | Socket Weld Flange |
| Standards | Asme B16.5 |
| Temp. Range | -20°F to +100°F |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.35 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Pipe Size | Max. Operating Pressure | Connection Type | Temp. Range | Fitting Material | Class | Connection Surface | Overall Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 130-012-000 | 1 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 5/8" | €85.25 | |
| 330-012-000 | 1 1/2" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 3/4" | €106.33 | |
| 330-011-000 | 1 1/4" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 11/16" | €135.13 | |
| 330-010-000 | 1" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 5/8" | €103.12 | |
| 130-002-000 | 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 3/8" | €79.37 | |
| 330-002-000 | 1/2" | 740 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 300 | Raised Face | 1/2" | €120.99 | |
| 130-022-000 | 2 1/2" | 285 psi | Flanged x Blind | -20°F to +100°F | Carbon Steel | Class 150 | Raised Face | 13/16" | €134.70 |
Explore Products
- WARING COMMERCIAL WPC100RB
- REGAL 007080AS33 Spiral Point Tap, 3/8-24 Size, H2 Limit, 3 Flutes, Plug With Nitride
- ANDERSON METALS CORP. PRODUCTS 704048-0202 Male Connector Low Lead Brass 1000 Psi
- ZURN Z5351.759.1.07.00.00 Lavatory Sink, 15 1/4 Inch x 10 3/4 Inch, Vitreous China
- TEMPCO TSP03265 Screw Plug Immersion Heater, 240 VAC, 1500 W, 1 1/4 in NPT, 84 sq in, Brass, 15-1/16 in Lg
- VERMONT GAGE 362575030 Ring, Go/NoGo Set, M36.0-3.00 6G Lh
- MAIN FILTER INC. MF0615608 H18628 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron Rating, Viton Seal, 7.4 Inch Height
Explore More
- KEYSHAFT
- Gauges and Electronics
- Hole Cutters
- Masonry Drill Bits
- Thumb Nuts
- Fixed Gas Detectors
- LITTLE GIANT LADDERS Fiberglass Adjustable Safety Cage Ladders
- COTTERMAN Aluminum Wheelbarrow Ladders
- RUD CHAIN TXP Texolution Point Swivel Hoist Rings, Metric Thread
- MUELLER INDUSTRIES 792M Duplex Basket Strainers
- VESTIL BS Series Bench Scales
- JAMCO Safety Cabinets, Counter Top/Stackable, 22” High
- MERIT BRASS X111 Reducing Couplings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 360-002-000 Pipe Flange, Carbon Steel, Socket Weld Flange, 1/2 Inch Pipe Size, Class 300
€122.01 /unit


