GRAINGER 32r2-72 Bronze Rod, 2 Inch OD, 6 Ft Length
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€1,718.01 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Fabrication | Cast |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Material | Bronze |
| Material Grade | Grade 932 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Diameter | 2" |
| Outside Diameter Tolerance | +0.031" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Rockwell Hardness | B25 |
| Shape | Rod |
| Standards | Astm B271, Astm B505, Sae J461, Sae J462 |
| Yield Strength | 20000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 35.1 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Explore Products
- CLEVELAND C61666 Square End Mill, Center Cutting, 3 Flutes, 3/16 Inch Milling Dia, 5/8 Inch Length Of Cut
- ADAM EQUIPMENT STB 3202E 1010014253
- VULCAN HART 00-944151 Nut, 0.45 In Wd., 1/5 In Ht.
- CHEMSPLASH 7015YT-4XL Hooded 1(r) Elastic 4xl
- SPEAKMAN G68-0063 Bowl Assembly, Stainless Steel
- ROBERTSHAW 4590-071 Ferrule, Breakaway, 3/8 Inch Size, Cooking And Water Heating
- SLOAN 38700017
- MARTIN SPROCKET 8 8V 2000 U Sheave, MST Bushing, 20 Inch Outside Dia., 8 Groove, 19.8 Inch Pitch Dia., Cast Iron
Explore More
- KEYSHAFT
- Bar and Pipe Trucks
- Filtration System Accessories
- Exhaust Tools
- Paint Primer Sealers Rust Reformers
- Humidifier and Dehumidifier Accessories
- HELICOIL Straight Flute Bottoming Taps, 4H5H, Metric Coarse
- ANSELL 02-100 Alphatec Highly Chemical Resistant Gloves
- CHICAGO PNEUMATIC CP3000 Series Inline Die Grinders
- KIPP M6 Thread Size Mini Wing Knob
- APPROVED VENDOR Grab Handle Plastic Black
- COOPER B-LINE Type 1 Panel Enclosure Security Inserts
- ANVIL Forged Steel Sockets With Reducers
- CONDOR 3 Piece Rainsuit With Detachable Hood, PVC, 4 mil Thick, Yellow
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 32r2-72 Bronze Rod, 2 Inch OD, 6 Ft Length
€1,808.42 /unit

