GRAINGER 304 SS1x6x121 Stainless Steel Flat Bar, 304, 1 Inch Thick, 6 Inch X 12 Inch Size, Hot Rolled, Mill
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€212.85 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 6" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Rectangle |
| Standards | Astm A240 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Thickness | 1" |
| Thickness Tolerance | -0.06" to +0.06" |
| Width | 6" |
| Width Tolerance | -0.125" to +0.125" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 18.6 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- REGAL 007056AS85 Spiral Point Tap, 1/4-28 Size, H2 Limit, 2 Flutes, Plug With TiCN Coating
- GATES BB170 Hex V-Belt, 172.9 Inch Outside Length
- CHERNE 270528 Plug, 2 Inch Size, 1.9 Inch Length, 13 psi/ 30 ft.
- APPLETON ELECTRIC FDT-1-100 Weatherproof Electrical Box, 1 Gang, 1 Inch Hub, 3 Inlets, 4.56 Inch Length
- ECEF 541350R Drill, 13,50mm Diameter, 10mm Reduced Shank, Gold And Black, High Speed Steel
- APPROVED VENDOR H4816KA Drill Bushing Type H Drill Size X
- GATES 4MBSPP-8MJ90 Adapter Fitting
- GRAINGER ZUSA-HT-5453 Tubing, Nylon, Yellow, 1/8 Inch OD, 3/32 Inch Id, 100 Ft Length, Rockwell R75
Explore More
- KEYSHAFT
- Food Service Trays
- Combustion Analyzers
- Label Maker Accessories
- Audio-Video Cables
- Rod and Piston Seals
- AKRO-MILS 30040 Shelfmax Shelf Bins
- ANSELL 39-122 Alphatec Chemical Resistant Gloves
- ANSELL G12P Alphatec Natural Rubber Gloves
- TURTLESKIN High Visibility PM 330 Palm Gloves
- ANSELL 96-002 Activarmr Goatskin Leather Protector Gloves
- VERMONT GAGE Trilock Double End Handles
- APOLLO VALVES 52 Series Gas Cock, Tee Handles
- ANVIL S160 Eccentric Plain Swage Nipples
- WIRECRAFTERS Wire Partition Panels
- K1 SERIES Heelstop Traction Aids, Intrinsic
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 304 SS1x6x121 Stainless Steel Flat Bar, 304, 1 Inch Thick, 6 Inch X 12 Inch Size, Hot Rolled, Mill
€224.06 /unit




