FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 123 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 18" |
| Length Tolerance | +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 304 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 18" |
| Overall Width | 5" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 70 |
| Shape | Rectangle |
| Standards | Astm A240 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 73200 psi |
| Thickness | 0.09" |
| Thickness Tolerance | -0.004" to +0.004" |
| Width | 5" |
| Width Tolerance | -0.125" to +0.125" |
| Yield Strength | 31200 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.67 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- UNISTRUT P4100-10HG Channel, 10 Feet Length, Hot Dipped Galvanized
- WALTER TOOLS 5058609 Jobber Length Drill Bit, 13 mm Size, 101 mm Flute Length, High Speed Steel
- POWERS 420-337 Handle Repair Kit Round
- AMS 350.17 Mud Auger, 4 Inch Dia.
- APPROVED VENDOR U07000.037.0475 Socket Head Cap Screw, 3/8 In - 16 Thread Size, Cyl., 4 3/4 In Lg., 3/8 In Head Ht.
- GRAINGER 1ZCY8 Flat Bar Stock, 6061, 4 Inch x 36 Inch Nominal Size, 1.5 Inch Thick, Extruded
- GATES 2/5V1200 Banded V-Belt, 2 Strand, 120 Inch Outside Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Single Pressure Controls
- Stacking Container Accessories
- Floor Boxes
- Steel Filters
- Building Automation Control Accessories
- HELICOIL Roughing Taps
- TEMPCO TKZ Series Analog Temperature Controllers
- KEO Metric Combined Drills And Countersinks, Type B, 60 Degrees Countersink Angle
- MUELLER INDUSTRIES 1601-AC Chexter Check Valves
- MUELLER INDUSTRIES 911U UL Fireline Strainers
- SPEARS VALVES PVC Schedule 80 Tees, Socket x Socket x SR Fipt SS Collar
- EATON Brake Wedges
- HUMBOLDT Volumetric Flasks
- BESSEY Fixturing Clamps
- JAMCO Steel Platform Trucks With Hardwood Deck, Ergonomic Height
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 304 SS0.09x5x181 Stainless Steel Flat Bar, 304, 0.09 Inch Thick, 5 Inch X 18 Inch Size, Cold Finished, Mill
€38.54 /unit




