GRAINGER 2AGZ1 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.63 Inch Thick, 6 Inch X 36 Inch Nominal Size
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€185.94 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rectangular Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 70 |
| Fabrication | Cold Finished |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade 1018 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | -3" to +3" |
| Machinability | 78% |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | Grade 1018 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 6" |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Astm A108, Astm A29 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 80000 psi |
| Thickness Tolerance | -0.003" |
| Tolerance Rating | Undersized |
| Width | 6" |
| Width Tolerance | -0.008" |
| Yield Strength | 55000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 17.89 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Fabrication | Shape | Yield Strength | Tensile Strength | Finish | Material | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
LC1161124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.81 | |
![]() |
LC116124 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €22.31 | |
![]() |
LC11634 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €75.45 | |
![]() |
LC116344 | Hot Rolled | Rectangular Bar | 48000 psi | 65000 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €26.99 | |
![]() |
11646_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €54.21 | |
![]() |
11644_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €41.32 | |
![]() |
11642_24_0 | Cold Finished | Rectangular Bar | 53700 psi | 63800 psi | Precision Ground | Carbon Steel | €28.74 |
Explore Products
- BOSTON GEAR X724-6-25-5
- ASHLAND CONVEYOR S27 Replacement Roller Diameter 2 1/2 Inch Bf 27in
- ALTRONIX WPTV248300UL Power Supply 8 Fuse 24vac @ 12.5a Nema4
- BISHOP-WISECARVER PRM0404
- FABORY U39101.021.0150 Spring Pin, 7/32 In Nominal Dia., Steel, 0.226 In To 0.232 In Actual Dia. Rng, 1 1/2 In Lg., Zn Plated
- SPEARS VALVES D401-130 Reducer Tee, Socket, Schedule 40, 1 x 1/2 Size, PVC
- REGAL 013302AS Hand Tap, 1-1/16-14 NS, H5 Limit, 6 Flutes, Plug
- INGERSOLL-RAND 93688-1 V-Packing
Explore More
- KEYSHAFT
- Magnetic Jaw Caps
- Magnifiers
- Cooling Tower Motors
- Positioning and Restraint Lanyards
- Digital Scale Units
- CHICAGO PROTECTIVE APPAREL ARC Flash Jacket And Bib Kit, 12 Cal
- ANSELL 72-025 Hyflex Cut Resistant Gloves
- LITTLE GIANT LADDERS Fiberglass Adjustable Safety Cage Ladders
- CHICAGO PNEUMATIC Die Grinders, 750 Watts
- RUD CHAIN VRS-F Starpoints, Metric Thread
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 7/16-20 Unf
- PETERSEN MFG. Security Bollards
- BALDOR / DODGE Split Tire, 20HCB, Elastomeric Couplings
- DURAPULSE GS20 Series Conduit Boxes
- LUMAPRO Safety Sleeves, T5 Lamp Shape
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 2AGZ1 Carbon Steel Rectangular Bar, 0.63 Inch Thick, 6 Inch X 36 Inch Nominal Size
€195.73 /unit




