FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Corner Radius End Mill |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Corner Radius | 0" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 1" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner Radius |
| End Type | Single End |
| Finish | nACRo |
| Finish - Machining | Nacro |
| Flute Type | Spiral |
| For Material Hardness | Less Than 240 To Greater Than 240HB, Less Than 28-65RC |
| Grade | Grade C2 |
| Helix Angle | 40° |
| List Number | 292 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel, Super Alloy |
| Material Grade - Machining | Grade C2 Micro Grain |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 1/2" |
| Neck Dia. | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Coolant Holes | 0 |
| Number Of Flutes | 6 |
| Overall Length | 3" |
| Primary Material Application | Nickel, Stainless Steel, Titanium |
| Primary Material Application Iso Code | M, S |
| Secondary Material Application | Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Secondary Material Application Iso Code | H, M, P |
| Shank Dia. | 1/2" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| Spiral Direction | Right Hand |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | List Number | Number Of Flutes | Grade | Overall Length | Milling Dia. | Shank Dia. | Finish | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 267-100115 | 267 | 3 | Grade C2 | 4" | 1" | 1" | Aluminum Titanium Nitride | - | €504.08 | |
| 267-500103 | 267 | 3 | Grade C2 | 3" | 1/2" | 1/2" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €132.17 | |
| 267-250753 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €56.10 | |
| 267-187628 | 267 | 3 | Grade C2 | 2" | 3/16" | 3/16" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €42.41 | |
| 267-750115 | 267 | 3 | Grade C2 | 4" | 3/4" | 3/4" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €326.93 | |
| 267-375878 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 3/8" | 3/8" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €82.33 | |
| 267-312815 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 5/16" | 5/16" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €70.70 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR 1CFW7 Plow Bolt, 3/4 In - 10 Thread Size, Steel, 1 3/4 In Lg., Blk Oxide, FT, Dome
- PACKARD 100254503
- EATON HFD3225S22 Molded Case Circuit Breaker, F-Frame, Type Hfd, 3-Pole, 225A, 600 Vac, 250 Vdc, Load Side
- HUB CITY 0250-47292
- GRAINGER 783Y39 90 Degree Reducing Elbow, Malleable Iron, 1 Inch X 1/2 Inch Pipe
- VERMONT GAGE 551207210 Tool Blank, HSS, 0.0002 Inch Tolerance
- TEADIT SW316316G.18.900IR Metalflex Spiral Wound Gasket, 913M, 18 Inch Size, 900# Class, 316/GRAF Winding, 316 Inner
Explore More
- KEYSHAFT
- Stack and Nest Containers
- Convex Safety and Security Mirrors
- Electrical Safety Boxes
- Air/Liquid Separators
- AKRO-MILS 30178 Shelf Bins
- AKRO-MILS 30234 Akrobins Plastic Storage Bins
- CONDOR Cowhide Leather Driver Gloves, Cinch Cuff, Yellow
- CONDOR Smooth Polyurethane Coated Gloves
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND Powerline X6600 Gas Springs
- ANVIL Threaded 45 Elbows, Forged Steel
- EATON 70523 Series Open Circuit Piston Pumps
- FALLTECH Hot Work Full Body Harnesses, With Pad
- SLOAN G2 Exposed Sensor Specialty Water Closet Bedpan Washer Flushometers
- PBC LINEAR Die Set Plain Linear Bearing Sets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 292-301203 Corner Radius End Mill, Nacro Finish, 6 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia, Straight
€150.01 /unit

