FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Corner Radius End Mill |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Corner Radius | 0" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 1 1/4" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner Radius |
| End Type | Single End |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Flute Type | Spiral |
| For Material Hardness | Less Than 240 To Greater Than 240HB, Less Than 28-65RC |
| Grade | Grade C2 |
| Helix Angle | Variable |
| List Number | 284 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Cast Iron, Stainless Steel, Steel, Super Alloy |
| Material Grade - Machining | Grade C2 Micro Grain |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 5/8" |
| Neck Dia. | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Coolant Holes | 0 |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 3 1/2" |
| Primary Material Application | Nickel, Stainless Steel, Titanium |
| Primary Material Application Iso Code | M, S |
| Secondary Material Application | Alloy Steel |
| Secondary Material Application Iso Code | K, M, P |
| Shank Dia. | 5/8" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| Spiral Direction | Right Hand |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.22 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Number Of Flutes | Overall Length | Grade | List Number | Helix Angle | Milling Dia. | Shank Dia. | Corner Radius | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 282-911750 | 2 | 4" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €393.59 | |
| 282-912625 | 2 | 5" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €517.86 | |
| 282-913250 | 2 | 6" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €643.69 | |
| 282-914125 | 2 | 7" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €927.64 | |
| 282-501255 | 2 | 3" | High Performance | HPNF | 42° | 1/2" | 1/2" | 3/25" | €99.68 | |
| 282-501250 | 2 | 3" | High Performance | HPNF | 42° | 1/2" | 1/2" | 0.015" | €107.45 | |
| 282-501252 | 2 | 3" | High Performance | HPNF | 42° | 1/2" | 1/2" | 0.03" | €99.68 |
Explore Products
- MAIN FILTER INC. MF0319603 H83008005BN Interchange Hydraulic Filter, Glass, 5 Micron, Viton Seal, 8.14 Inch Height
- MICRO 100 QFR-087-8X Grooving Tool, 0.0435 Inch Radius, 0.087 Inch Tooth Width, 0.5 Inch Max. Bore Depth
- SPD GSWB3685146 Welded Blade End Gas Spring, 146.1 lb, Steel
- DIXON DRP-85-059 Desiccant
- STAFFORD MFG 8L308P11 Shaft Collar, 2 Piece Split, Clamp Type, 3-1/2 Inch Bore, Chrome Plated, Steel
- KERN AND SOHN 961-247
- BOSTON GEAR 710301-001-08750
Explore More
- KEYSHAFT
- Circulator Pumps
- Voice Data Jacks
- Paint Roller Covers
- Inverters
- Confined Space Tripods
- DICKSON 3 Inch Chart Recorders
- RUD CHAIN Locknuts
- CHICAGO PNEUMATIC Industrial Maintenance Air Hammers
- ANVIL AF090 Series Restraining Straps, Electro Galvanized
- PARKER Sight Glass
- BUSSMANN A2 Series Terminal Blocks
- GROVE GEAR EL Series, BMQ-L Style, 852 Size, Aluminium Worm Gear Reducers
- FEIN POWER TOOLS Corded Oscillating Tools
- STARRETT Planekator Kits
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 284-000741 Corner Radius End Mill, 4 Flutes, 5/8 Inch Milling Dia, 1 1/4 Inch Length Of Cut
€199.19 /unit


