FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Corner Radius End Mill |
| Corner Radius | 0.03" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 1 3/4" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner Radius |
| End Type | Single End |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Grade | High Performance |
| Helix Angle | 42° |
| List Number | HPNF |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | HIGH PERFORMANCE |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 3/4" |
| Neck Dia. | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 3 |
| Overall Length | 4" |
| Primary Material Application | Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium |
| Primary Material Application Iso Code | N |
| Shank Dia. | 3/4" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.33 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Number Of Flutes | Overall Length | Grade | List Number | Helix Angle | Milling Dia. | Shank Dia. | Corner Radius | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 282-911750 | 2 | 4" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €393.59 | |
| 282-912625 | 2 | 5" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €517.86 | |
| 282-913250 | 2 | 6" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €643.69 | |
| 282-914125 | 2 | 7" | High Performance | HPNF | 42° | 1" | 1" | 0.03" | €927.64 | |
| 282-501255 | 2 | 3" | High Performance | HPNF | 42° | 1/2" | 1/2" | 3/25" | €99.68 | |
| 282-501250 | 2 | 3" | High Performance | HPNF | 42° | 1/2" | 1/2" | 0.015" | €107.45 | |
| 282-501252 | 2 | 3" | High Performance | HPNF | 42° | 1/2" | 1/2" | 0.03" | €99.68 |
Explore Products
- PEER CHAIN 380 Offset Link
- TECHNIKS 08332-06.5 Collet, Round Face, 6.50 mm
- TB WOODS V003-JBM1 Speed Reducer Kit, Code-B
- EATON BFDL66M Fixed Contact Machine Tool Relay, 6No-6Nc Contact, 48 VDC V Coil
- KILLARK VR332 Pin Sleeve Receptacle 30A 3P 2W NEMA 4X
- LEGRIS 3604 10 00 Union Tee, Nickel Plated Brass, Push-to-Connect x Push-to-Connect x Push-to-Connect
- BANJO FITTINGS LS200-GV Line Strainer Gasket, 1-1/2 Inch And 2 Inch Size
Explore More
- KEYSHAFT
- Pallet Lifters and Tilters
- Power Meters and Analyzers Accessories
- Runner Cutters
- Axial Upblast Exhaust Ventilators
- Purge and Fill Valves
- PYRAMEX Highlander Plus Sealed Eyewears
- ACME ELECTRIC WI001 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- KEO Combined Drills And Countersinks, Bell Type, 60 Degrees Countersink Angle
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- VERMONT GAGE Standard Long Length Drill Blanks, Inch Fractional Sizes, 36 Inch Long
- SPEARS VALVES PVC Clear Schedule 40 Pipe And Fitting Male Adapters, Mipt x Socket
- CAMPBELL CHAIN AND FITTINGS Master Link Sub Assemblies
- SMC VALVES Air Cylinder Speed Controls
- SIOUX CHIEF Metal Tubular, Slip Extensions
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 283-751750 Corner Radius End Mill, 3 Flutes, 3/4 Inch Milling Dia., 1 3/4 Inch Length Of Cut
€259.65 /unit


