FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Corner Radius End Mill |
| Corner Radius | 0.09" |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 5/8" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Corner Radius |
| End Type | Single End |
| Finish | ZRN |
| Finish - Machining | ZRN |
| Grade | High Performance |
| Helix Angle | 42° |
| List Number | LRNF |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | HIGH PERFORMANCE |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 1/2" |
| Neck Dia. | 1/2" |
| Neck Length | 3/4" |
| Number Of Flutes | 3 |
| Overall Length | 3" |
| Primary Material Application | Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Magnesium |
| Primary Material Application Iso Code | N |
| Shank Dia. | 1/2" |
| Shank Type | Straight |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.15 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | List Number | Number Of Flutes | Grade | Overall Length | Milling Dia. | Shank Dia. | Finish | Helix Angle | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 267-100115 | 267 | 3 | Grade C2 | 4" | 1" | 1" | Aluminum Titanium Nitride | - | €504.08 | |
| 267-500103 | 267 | 3 | Grade C2 | 3" | 1/2" | 1/2" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €132.17 | |
| 267-250753 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 1/4" | 1/4" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €56.10 | |
| 267-187628 | 267 | 3 | Grade C2 | 2" | 3/16" | 3/16" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €42.41 | |
| 267-750115 | 267 | 3 | Grade C2 | 4" | 3/4" | 3/4" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €326.93 | |
| 267-375878 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 3/8" | 3/8" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €82.33 | |
| 267-312815 | 267 | 3 | Grade C2 | 2 1/2" | 5/16" | 5/16" | Aluminum Titanium Nitride | 30° | €70.70 |
Explore Products
- SMC VALVES NCA1S200-0300 Tie Rod Cylinder, 2 Inch Size, Double Acting
- CLEVELAND C40063 Powdered Metal End Mill 3/4 Inch Diameter 2-1/4 Inch Cut Length
- EATON UT6H72393UUHLCH Single Meter Socket, 14 to 2 AWG, 600 VAC, 200A, 3 Phase, 4-Wire
- REGAL 015112AS33 Extension Spiral Point Tap, #10-32 Size, H3 Limit, 2 Flutes, 6 Inch Length With Nitride
- EATON SVX200A1-4A1N1B4B5D3 Adjustable Frequency Drive, 200HP, 3 RO, N2, 380-500V, No Brake Chopper, FR9
- INTERMATIC 148FD5059 Plate For 6 Hours Without Hold, White
- BALDOR / DODGE 482058 14MX-34S-37-2517 14MX-34S-37-2517HT500 Sprocket
- STEARNS BRAKES 108705200276 Vas/Rt/Block400V 50 and 60
Explore More
- KEYSHAFT
- Buckets and Pails
- Current Probes
- Refrigeration Access Valves
- Current Transducers
- Coolant Tanks
- PS DOORS Access Hatches
- CAIMAN Fleece Lined Welding Gloves
- DESTACO 5905, 5910, 5915 Series Heavy Duty Vertical Hold Down Clamps
- CHICAGO PNEUMATIC CP0611 Series Impact Wrenches
- KEO Kounterbore Sets
- MI-T-M Assemblies
- LINN GEAR Type B Sprockets, 120 Chain
- BALDOR / DODGE XT25 Mine Duty Extra Drum Pulleys
- HAMILTON Rubber Tread Standard Wheels
- DEWALT Zamac Hammer-Screw Drive Anchors, Mushroom Head
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 274-131135D Corner Radius End Mill, Zrn Finish, 3 Flutes, 1/2 Inch Milling Dia, Straight
€159.12 /unit

