GRAINGER 24F2.5X6-12 Flat Bar Stock, 6 Inch x 12 Inch Nominal Size, 2.5 Inch Thick, Cold Finished
Item: CP7FUCModel: 24F2.5X6-12Cross Ref: 782NH0
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 6"
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T351
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 2 1/2"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Width 6"
Width Tolerance -0.044" to +0.044"
Yield Strength 47000 psi