GRAINGER 24F2.5X3-24 Flat Bar Stock, 3 Inch x 24 Inch Nominal Size, 2.5 Inch Thick, Cold Finished
Item: CP7FLQModel: 24F2.5X3-24Cross Ref: 782NG1
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Includes Material Certificate Yes
Length Tolerance -2" to +2"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 3"
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T351
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 2 1/2"
Thickness Tolerance -0.024" to +0.024"
Width 3"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 47000 psi