Item: CP7FBUModel: 24F1X1.75 -24Cross Ref: 782MZ9
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 3/4"
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T351
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 1"
Thickness Tolerance -0.012" to +0.012"
Width 1 3/4"
Width Tolerance -0.014" to +0.014"
Yield Strength 47000 psi