GRAINGER 24F1.75X3-12 Flat Bar Stock, 3 Inch x 12 Inch Nominal Size, 1.75 Inch Thick, Cold Finished
Item: CP7FLBModel: 24F1.75X3-12Cross Ref: 782NA5
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 12"
Length Tolerance -1" to +1"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 12"
Overall Width 3"
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T351
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 1 3/4"
Thickness Tolerance -0.014" to +0.014"
Width 3"
Width Tolerance -0.014" to +0.014"
Yield Strength 47000 psi