Item: CP7FGNModel: 24F.75X3.5 -72Cross Ref: 782MX4
In Stock
Get it by Friday, May 22
5.00% off
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness 120
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 2024
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 6 ft.
Length Tolerance -6" to +6"
Material Aluminum
Material Grade Grade 2024
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6 ft.
Overall Width 2 1/2"
Rockwell Hardness Rockwell B120
Shape Bar
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T351
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 2 1/2"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 47000 psi