Item: CP7JWYModel: 24F.75X1.75 -72Cross Ref: 782MV7
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 6 ft.
Length Tolerance -6" to +6"
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6 ft.
Overall Width 1 3/4"
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T351
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 1 3/4"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 47000 psi