GRAINGER 24F.75X1.75 -36 Flat Bar Stock, 1 3/4 Inch x 36 Inch Nominal Size, 0.75 Inch Thick
Item: CP7JZZModel: 24F.75X1.75 -36Cross Ref: 782MV6
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness 120
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 2024
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Material Aluminum
Material Grade Grade 2024
Mechanical Finish Mill
Overall Length 36"
Overall Width 1 3/4"
Rockwell Hardness Rockwell B120
Shape Bar
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T351
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 3/4"
Thickness Tolerance -0.01" to +0.01"
Width 1 3/4"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 47000 psi