GRAINGER 24F.375X3 -6 Flat Bar Stock, 3 Inch x 6 Inch Nominal Size, 0.375 Inch Thick, Cold Finished
Item: CP7FMZModel: 24F.375X3 -6Cross Ref: 782MG1
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness 120
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 2024
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 6"
Length Tolerance +0.125"
Material Aluminum
Material Grade Grade 2024
Mechanical Finish Mill
Overall Length 6"
Overall Width 3"
Rockwell Hardness Rockwell B120
Shape Bar
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T4
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.008" to +0.008"
Width 3"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 47000 psi