Item: CP7FLUModel: 24F.375X3 -36Cross Ref: 782MG4
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Includes Material Certificate Yes
Length 36"
Length Tolerance -3" to +3"
Rockwell Hardness Rockwell B120
Shape Sheet
Temper T4
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 3/8"
Thickness Tolerance -0.008" to +0.008"
Width 3"
Width Tolerance -0.024" to +0.024"
Yield Strength 47000 psi