GRAINGER 24F.25X1.5 -24 Flat Bar Stock, 1 1/2 Inch x 24 Inch Nominal Size, 0.25 Inch Thick
Item: CP7EYJModel: 24F.25X1.5 -24Cross Ref: 782M98
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Bar Stock
Brinell Hardness 120
Fabrication Cold Finished
Grade Grade 2024
Heat Treatable Yes
Heat Treatment Pre Hardened
Includes Material Certificate Yes
Length 24"
Length Tolerance -2" to +2"
Material Aluminum
Material Grade Grade 2024
Mechanical Finish Mill
Overall Length 24"
Overall Width 1 1/2"
Rockwell Hardness Rockwell B120
Shape Bar
Standards Ams 4119, Ams 4120, Astm B211
Temper T4
Tensile Strength 68000 psi
Thickness 1/4"
Thickness Tolerance -0.008" to +0.008"
Width 1 1/2"
Width Tolerance -0.014" to +0.014"
Yield Strength 47000 psi