FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ball End Mill |
| Chip-breaker | No |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Ball Nose |
| End Type | Single End |
| Finish | Aluminum Titanium Nitride |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| Length Of Cut | 5/8" |
| List Number | 223 |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 7/32" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Primary Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, P |
| Shank Dia. | 1/4" |
| Shank Type | Weldon Flat |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | List Number | Milling Dia. | Number Of Flutes | Shank Dia. | Finish | Overall Length | Length Of Cut | Cutting Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
227-001090 | 227 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 6" | - | 3" | €648.34 | |
![]() |
227-001094 | 227 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 6" | 3" | - | €750.87 | |
![]() |
227-001092 | 227 | 1" | 2 | 1" | Titanium Carbonitride | 6" | - | 3" | €701.62 | |
![]() |
227-001091 | 227 | 1" | 2 | 1" | Tin | 6" | - | 3" | €659.89 | |
![]() |
221-001160 | 221 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 4" | - | 1 1/2" | €356.87 | |
![]() |
221-001163 | 221 | 1" | 2 | 1" | - | 4" | - | 1 1/2" | €381.98 | |
![]() |
221-001164 | 221 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 4" | - | 1 1/2" | €420.25 |
Explore Products
- CHRISLYNN 86156B Precision Bottoming Tap, Metric, 13/64 Inch Drill, HSS
- DIXON BLS48 Short Shank Suction Coupling, Brass, 1-1/4 Inch Hose x 1-1/4 Inch NPSM
- BRADY 7114-3C-PK 171612 Pipe Marker, Fuel Gas, Yellow, Black, Fits 3/4 Inch and Smaller Pipe OD, 3 Pipe Marker
- ANVIL 0311527204 Reducing Tee, Malleable Iron, Galvanized, 3 Inch Nominal Size (a), 3 Inch Nominal Size (b), 2 Inch Nominal Size (c)
- MAIN FILTER INC. MF0595539 SD024F10V Interchange Hydraulic Filter, Glass, 10 Micron, Viton Seal, 9.21 Inch Height
- GROVE GEAR GRL8215597.00 Quill Input Worm Gear Reducer
- LIFT-ALL 60105 Tie-down Strap Ratchet 10ft x 1 Inch 700lb
- REGAL 050885AM End Mill, Double End, 1/8 Inch Dia., 3-1/16 Inch Length, 2 Flutes, Bright
Explore More
- KEYSHAFT
- High Bay Occupancy Sensors
- Stack Racks
- Tubular and Semi-Tubular Rivets
- Gearmotor Accessories
- Shadow Boards
- CONDOR Fingerless Hand Protection Gloves
- MILLER ELECTRIC Metalworker Welding Gloves
- JOHN GUEST Bulkhead Unions, Polypropylene White
- JOHN GUEST Fixed Elbows, NPTF Thread, Polypropylene Black
- APPROVED VENDOR Galvanized Pipes
- OSG 359 Diamond Tap
- RUKO Bi-Metal Hole Saws
- ANVIL AS200H Series Channels With Holes
- NIBCO PC9600-2 Series Fitting Reducers, Ftg x P
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 223-001036 Ball End Mill, 4 Flutes, 7/32 Inch Milling Dia, 2.5 Inch Overall Length
€43.60 /unit







