FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Grade | Grade 17-4 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 17-4 |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Overall Length | 36" |
| Overall Width | 1 3/4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 36 |
| Shape | Rectangular Bar |
| Standards | Ams 5643, Astm A564, Astm F899 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 190000 psi |
| Thickness | 1/2" |
| Thickness Tolerance | -0.016" to +0.016" |
| Width | 1 3/4" |
| Width Tolerance | -0.031" to +0.031" |
| Yield Strength | 170000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.37 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- PEER CHAIN 37802 Roller Chain, 100 Feet Length, Stainless Steel
- EDISON TJS40-1 Fuse, Class T, Current-Limiting, Extremely Fast-Acting, 40A, 600 VAC, Ferrule
- VERMONT GAGE 141131990 Plug Gage, Class X, Go, Steel, 0.3199 Inch Size
- SMC VALVES CDUK6-5S-XC34 Compact Cylinder, 6 mm Size
- ANVIL 0500554423 8 Welded Galvanized With 212
- WALTER SURFACE TECHNOLOGIES 05H404 Core Cutter Universal Shank, 1-1/4 Inch X 2 Inch
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 23 X 3828
Explore More
- KEYSHAFT
- Hose Reel Mounting Brackets
- Ceramic Magnets
- Epoxy Applicators
- Worm Gear Clamps
- Drum Safety Enclosures
- B & P MANUFACTURING Aluminium Platform Truck Handles
- PLAST-O-MATIC ARV Series Thermoplastic Air Release Valves
- NORTH BY HONEYWELL RU6500 Series Silicone Full Facepiece Respirators with 5 Point Harnesses
- TYGON E-LFL Tubings
- MUELLER INDUSTRIES 72HHH3H Sure Check Double Disc Check Valves
- MARTIN SPROCKET Simplex Stock Bore A Type Metric Roller Chain Sprockets, 06B-1 Chain Number
- FIREYE Remote Display Cables
- OZ LIFTING PRODUCTS Davit Cranes
- PBC LINEAR Shafts
- MORSE CUTTING TOOLS 1889 Series Ballnose End Mills
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 22160_36_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 0.5 Inch Thick, 1 3/4 Inch X 36 Inch Size, Hot Rolled
€190.67 /unit



