FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ball End Mill |
| Chip-breaker | No |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 12 mm |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Ball Nose |
| End Type | Single End |
| Finish | Bright, Uncoated |
| Finish - Machining | Bright (Uncoated) |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| List Number | 221 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Milling Dia. | 3 mm |
| Neck Diameter | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 39 mm |
| Primary Material Application | Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, N, P |
| Shank Dia. | 3 mm |
| Shank Type | Weldon Flat |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Metric |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Finish | List Number | End Type | Milling Dia. | Number Of Flutes | Shank Dia. | Overall Length | Length Of Cut | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
221-001395 | Bright, Uncoated | 221 | Single End | 1 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €19.46 | |
![]() |
221-001400B | Aluminum Titanium Nitride | 221 | Single End | 1 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €28.27 | |
![]() |
221-001400A | Tin | 221 | Single End | 1 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €23.24 | |
![]() |
221-001400C | Titanium Carbonitride | 221 | Single End | 1 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €24.29 | |
![]() |
221-001410 | Bright, Uncoated | 221 | Single End | 1.5 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €23.77 | |
![]() |
221-001410B | Aluminum Titanium Nitride | 221 | Single End | - | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €29.99 | |
![]() |
221-001410A | Tin | 221 | Single End | 1.5 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €21.25 |
Explore Products
- EATON BR4040NL200G Convertible Main Load enter, 120/240 VAC, 200 A, 40 Pole, 25 kA Interrupt
- T&S B-0305-102A Single Pantry Base Faucet, Hose And Hook Nozzle
- FIBERGRATE 353600
- HOLO-KROME HK12113 Hex End Single L-Wrench, 5/16 Size
- APOLLO VALVES 1060516Q Bronze Safety Relief Valve with Standard Outlet, Test Report 80 psig, 1 Inch Size, 2 x FNPT
- ALEMITE 393339-57 Diaphragm Kit -Disc Assembly
- MAIN FILTER INC. MF0609398 Interchange Hydraulic Filter, Glass, 25 Micron, Viton Seal, 8.07 Inch Height
- BUSSMANN KS-19392-L36 Fuse Holder, Telepower Fuse With Adapter
Explore More
- KEYSHAFT
- Lock Washers
- Parts Chests and Boxes
- Chalk Line Reels
- Flexible Fittings
- Dippers
- ANSELL 87-224 Alphatec Neoprene Natura Latex Chemical Resistant Gloves
- NORTH BY HONEYWELL Northflex Light Task General Purpose Gloves
- VIBCO DC Electric Vibrators
- ASSOCIATED SPRING RAYMOND TU 500 Gas Springs
- GLOBE SCIENTIFIC Diamond Culture Tube Caps, for 25 mm Glass Culture Tubes
- VULCAN HART Heat Shield
- ANVIL Multi Connector Adapters
- HUMBOLDT Polyethylene Dispensing Bottles
- HUMBOLDT Giatec Perma2 Rapid Chloride Permeability Test
- ZURN Z6957-XL Wall-Mounted Powered Sensor Faucets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 221-001430 Ball End Mill, 2 Flutes, 3 mm Milling Dia
€21.20 /unit



