FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ball End Mill |
| Chip-breaker | No |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 3/4" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Ball Nose |
| End Type | Single End |
| Finish | Tin |
| Finish - Machining | Tin |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| List Number | 221 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 9/32" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Primary Material Application | Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, N, P |
| Shank Dia. | 5/16" |
| Shank Type | Weldon Flat |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.03 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | List Number | Milling Dia. | Number Of Flutes | Shank Dia. | Finish | Overall Length | Length Of Cut | Cutting Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
227-001090 | 227 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 6" | - | 3" | €648.34 | |
![]() |
227-001094 | 227 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 6" | 3" | - | €750.87 | |
![]() |
227-001092 | 227 | 1" | 2 | 1" | Titanium Carbonitride | 6" | - | 3" | €701.62 | |
![]() |
227-001091 | 227 | 1" | 2 | 1" | Tin | 6" | - | 3" | €659.89 | |
![]() |
221-001160 | 221 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 4" | - | 1 1/2" | €356.87 | |
![]() |
221-001163 | 221 | 1" | 2 | 1" | - | 4" | - | 1 1/2" | €381.98 | |
![]() |
221-001164 | 221 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 4" | - | 1 1/2" | €420.25 |
Explore Products
- MASTERDRIVES 1VM50-5/8 W/2 SS Light Duty Sheave, 5/8 Inch Size
- BROWNING 175Q56L60W
- GRAINGER BULK-RR-P60-36 Polyurethane Rod, Standard, 5/8 Inch Dia, 24 Inch Length, 60A, Black, Opaque
- EDWARDS SIGNALING 1508-AQN5 Door Holder, Surface Wall Mount, 24/120V, 2 3/4 x 2 7/16 x 4 1/2 Inch Size
- PARKER 68C-5-4 Connector, 5/16 Inch Outside Diameter, Brass
- LENOX TOOLS 51729D2B72325 Band Saw Blade, 1/4 Inch Blade Width, 91-1/2 Inch Size, 0.025 Inch Blade Thickness
- VESTIL EH-710-35 Steel Electric Hydraulic Dock Leveler, 84 x 110 x 23-1/2 Inch, 35000 lb Capacity, Brown/Yellow
- DYNABRADE 73490
Explore More
- KEYSHAFT
- Screwdrivers
- Stair Tread Covers and Nosings
- Braces and Reinforcement Hardware
- Unmounted Linear Bearings
- Electrical Safety Accessories
- ANSELL 28-359 Activarmr Nitrile Coating Cut Resistant Gloves
- CONDOR Coated Gloves, Smooth, Nitrile
- ANSELL 37-185 Alphatec Solvex Elbow Length Chemical Gloves
- LOC-LINE 90 Degree Nozzles For 1/4 Inch Systems
- STRONG HOLD Storage Cabinet, Clearview Door
- GRAINGER Standard Plate Caster, Rigid, Phenolic
- CH HANSON Security Seal Wires
- GROVE GEAR NH Series, BMQ-R Style, 815 Size, Ironman Narrow Housing Worm Gear Reducers
- GREENLEE O-Rings
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 221-001071 Ball End Mill, 2 Flutes, 9/32 Inch Milling Dia, 2.5 Inch Overall Length
€54.01 /unit







