FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ball End Mill |
| Chip-breaker | No |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 3/8" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Ball Nose |
| End Type | Single End |
| Finish | Tin |
| Finish - Machining | Tin |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| List Number | 221 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 7/64" |
| Neck Diameter | 0" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 2 |
| Overall Length | 1 1/2" |
| Primary Material Application | Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, N, P |
| Shank Dia. | 1/8" |
| Shank Type | Weldon Flat |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.01 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Finish | List Number | End Type | Milling Dia. | Number Of Flutes | Shank Dia. | Overall Length | Length Of Cut | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
221-001395 | Bright, Uncoated | 221 | Single End | 1 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €19.46 | |
![]() |
221-001400B | Aluminum Titanium Nitride | 221 | Single End | 1 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €28.27 | |
![]() |
221-001400A | Tin | 221 | Single End | 1 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €23.24 | |
![]() |
221-001400C | Titanium Carbonitride | 221 | Single End | 1 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €24.29 | |
![]() |
221-001410 | Bright, Uncoated | 221 | Single End | 1.5 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €23.77 | |
![]() |
221-001410B | Aluminum Titanium Nitride | 221 | Single End | - | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €29.99 | |
![]() |
221-001410A | Tin | 221 | Single End | 1.5 mm | 2 | 3 mm | 39 mm | - | €21.25 |
Explore Products
- EATON MPL1131-2 Faceplate Assembly, 30A
- SPEARS VALVES 172B-012CLSR Special Reinforced Wye Pattern Valve, FPT, EPDM, 1-1/4 Size, PVC, Clear
- APPROVED VENDOR Z1230 Dowel Pin, 1/4 In - 20 Thread Size, Flat Vent Pull Out, 3 In Lg., 1/2 In Pin Dia., Rockwell B85
- SANDPIPER 610-300-000 Pump Accessory, Diaphragm
- RIDGID 74802 Guard, Complete Blade
- RIDGID 94447 Cord, Set Fan
- EATON SVX040A1-4A1N1B1B9C8 Adjustable Frequency Drive, 40HP, Modbus, NEMA Type 1, 5 DI, 1 RO, No Brake Chopper, FR7
Explore More
- KEYSHAFT
- Parking Curbs and Speed Bumps
- Crossover Ladder Accessories
- Dial Indicators
- Float Rods Adapters and Nuzzle Assemblies
- Filter
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, FNPT x FNPT
- PLAST-O-MATIC PRAM Series Air Loaded Pressure Regulators
- RUD CHAIN VWBG Load Rings, Metric Thread
- ANVIL 212 Series Medium Pipe Clamps, Stainless Steel
- GLOBE SCIENTIFIC Globe Glass Erlenmeyer Flasks, Wide Mouth
- BALDWIN FILTERS Wire Mesh Hydraulic Elements
- VERMONT GAGE Go/NoGo Standard Thread Plug Gages, 3 1/4-8 Thread
- REGAL Ball End Mills, Single End, 2 Flutes, HSS, CC, TiCN
- ECONOCO Hooks
- ZSI-FOSTER Smoothie Twin Series Beta Clamp, Type R
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 221-001015 Ball End Mill, 2 Flutes, 7/64 Inch Milling Dia, 0 Inch Neck Length
€22.02 /unit



