FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar Stock |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Fabrication | Extruded |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 4" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 60 |
| Shape | Sheet |
| Standards | Ams Qq-A-200/8 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T6511 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Thickness | 0.312" |
| Width | 4" |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.65 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Yield Strength | Tensile Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Shape | Mechanical Finish | Temper | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 8025_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.032" | - | Sheet | Mill | H14 | €4.69 | |
| 20731_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 1/25" | - | Sheet | Mill | H14 | €5.15 | |
| 20732_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.05" | - | Sheet | Mill | H14 | €5.57 | |
| 8026_2_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.063" | - | Sheet | Mill | H14 | €9.11 | |
| 8025_4_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.032" | - | Sheet | Mill | H14 | €9.41 | |
| 20732_4_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.05" | - | Sheet | Mill | H14 | €11.13 | |
| 20733_4_24 | Brinell 23 | 4930 psi | 13000 psi | 0.09" | - | Sheet | Mill | H14 | €21.19 |
Explore Products
- VALUE LINE 249626 Bottle, 16 oz Labware Capacity, HDPE, Includes Closure, Polypropylene
- SQUARE D HGL36000S15 Circuit Breaker 150a 3p 600vac Lug
- HOFFMAN AST4124R Splitter Trough, 4 Wire, 125A, Type 1, 48 Inch Height, Gray, Steel
- DAYTON 5ZVD9 Mini Circuit Breaker D Curve 1p 20a 277v
- BRADY HX-1000-2-BK-2 117222 Precut Label Roll, 1 x 1 Inch, Self-Extinguishing Polyolefin, Black, 500 Label per Roll
- 80/20 3660 15 S Anchor Fastener, SS Bolt and Zinc Std T Nut
- KIPP K0630.202308 Spring Plunger, With Locking Nut, Stainless Steel
Explore More
- KEYSHAFT
- Boiler Accessories
- Step Drill Bits
- Screwdriver Bit And Nutsetter Accessories
- Pump Control Boxes
- Hazardous Location Enclosures
- HELICOIL Straight Flute Plug Taps, UNF, 3B
- MOON AMERICAN Female Dry Hydrants, With 90 Deg. Elbow
- LUMAPRO Ballast Ignitors
- HEAT WAGON Portable Gas Heater
- ZURN Lavatory Sinks
- VULCAN HART Lower Panel Stand
- PASS AND SEYMOUR Decorator Style Communiction Wall Plates
- WRIGHT TOOL 3/8 Inch Drive Torx Sockets
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 22098_48_0 Flat Bar Stock, 6061, 4 Inch x 4 ft Nominal Size, 0.3125 Inch Thick, Extruded
€88.84 /unit

