FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ball End Mill |
| Chip-breaker | No |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 3/8" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Ball Nose |
| End Type | Single End |
| Finish | Titanium Carbonitride |
| Finish - Machining | TiCN |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| List Number | 220 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 13/64" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2" |
| Primary Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, P |
| Shank Dia. | 1/4" |
| Shank Type | Weldon Flat |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.02 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | List Number | Milling Dia. | Number Of Flutes | Shank Dia. | Finish | Overall Length | Length Of Cut | Cutting Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
227-001090 | 227 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 6" | - | 3" | €648.34 | |
![]() |
227-001094 | 227 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 6" | 3" | - | €750.87 | |
![]() |
227-001092 | 227 | 1" | 2 | 1" | Titanium Carbonitride | 6" | - | 3" | €701.62 | |
![]() |
227-001091 | 227 | 1" | 2 | 1" | Tin | 6" | - | 3" | €659.89 | |
![]() |
221-001160 | 221 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 4" | - | 1 1/2" | €356.87 | |
![]() |
221-001163 | 221 | 1" | 2 | 1" | - | 4" | - | 1 1/2" | €381.98 | |
![]() |
221-001164 | 221 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 4" | - | 1 1/2" | €420.25 |
Explore Products
- ALEMITE 7136-C Bare Reel, Pressure 300 Psi, Size 1/2 x 3/8 Inch NPTF, White
- ZURN 112-NR3XLDUC Water Pressure Reducing Valve, Lead Free Bronze, 1 1/2 Inch, Double Union
- APPROVED VENDOR ZA0190-SS32D Round Standoff, 5/16 In - 18 Thread Size, SS, 1 1/2 In Lg., 1 In O.D.
- WINSMITH E17MDTDM1000LC Worm Gear Reducer, Right Angle Double Worm Gear, Quill Input, Solid Output Shaft
- SMC VALVES NCDGTA25-0800 Round Body Cylinder, 25 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- WESTWARD 2CYT6 Tap Wrench, Gen Round, Hand Tool, 7/32 Inch Min. And 1/2 Inch Max. Tap Size
- GARLOCK SEALING TECHNOLOGIES 21158-0199
Explore More
- KEYSHAFT
- Emergency Lighting Fixtures
- Safety Banners and Posters
- High Bay Fluorescent Fixtures
- Pneumatic Modular FRL Accessories
- VAV Controls
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamps
- UNISTRUT P2458 Tubular Knee Braces
- OETIKER HIP 2000 Series Hand Installation Pincers
- MUELLER INDUSTRIES 758G Ductile Iron Y Strainers
- ANVIL AS3064 Series Post Bases
- BLUFF Portable Yard Ramp
- SPEARS VALVES PVC Schedule 40 Fitting Reducing Tee, Socket x Socket x Socket
- SPEARS VALVES PVC 80 PSI PIP Fabricated Fitting 30 Deg. Elbows, Socket x Socket
- EATON Urethane Measuring Wheel Kits
- VNE STAINLESS Butterfly Valves
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 220-021065 Ball End Mill, 4 Flutes, 13/64 Inch Milling Dia, 2 Inch Overall Length
€35.78 /unit







