FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Ball End Mill |
| Chip-breaker | No |
| Coolant Fed | Non Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Cutting Length | 5/8" |
| Cutting Type | Center Cutting |
| Drilling Tool Configuration | Individual |
| End Mill Application | Finishing, Roughing |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| End Mill Style | Ball Nose |
| End Type | Single End |
| Finish | Tin |
| Finish - Machining | Tin |
| Grade | General Purpose |
| Helix Angle | 30° |
| List Number | 220 |
| Material | Carbide |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Grade - Machining | General Purpose |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Milling Dia. | 7/16" |
| Neck Length | 0" |
| Number Of Flutes | 4 |
| Overall Length | 2 1/2" |
| Primary Material Application | Cast Iron, Hardened Steel, Stainless Steel, Steel |
| Primary Material Application Iso Code | H, K, M, P |
| Shank Dia. | 7/16" |
| Shank Type | Weldon Flat |
| Shank Type - Machining | Weldon Flat |
| Single End/double End | Single End |
| System Of Measurement | Imperial |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 0.07 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | List Number | Milling Dia. | Number Of Flutes | Shank Dia. | Finish | Overall Length | Length Of Cut | Cutting Length | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
227-001090 | 227 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 6" | - | 3" | €648.34 | |
![]() |
227-001094 | 227 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 6" | 3" | - | €750.87 | |
![]() |
227-001092 | 227 | 1" | 2 | 1" | Titanium Carbonitride | 6" | - | 3" | €701.62 | |
![]() |
227-001091 | 227 | 1" | 2 | 1" | Tin | 6" | - | 3" | €659.89 | |
![]() |
221-001160 | 221 | 1" | 2 | 1" | Bright, Uncoated | 4" | - | 1 1/2" | €356.87 | |
![]() |
221-001163 | 221 | 1" | 2 | 1" | - | 4" | - | 1 1/2" | €381.98 | |
![]() |
221-001164 | 221 | 1" | 2 | 1" | Aluminum Titanium Nitride | 4" | - | 1 1/2" | €420.25 |
Explore Products
- MERSEN FERRAZ 9F60BBD905 Fuse, Medium Voltage, 5500V, 0.5A, PT Type, Ferrule Mount
- VERMONT GAGE 911251800 Pin Gage, Class ZZ, NoGo, BG, 0.518 Inch Size
- SMC VALVES C96SDB125-100 Tie Rod Cylinder, 125 mm Size, Double Acting Auto Switcher
- SEALMASTER CFML 7 1580700000 Rod End Bearing, 7/16 Inch Bore, 0.437 Inch Housing Width, Male, 7/16-20 UNF, Left Hand
- APPROVED VENDOR U07415.011.0062 Socket Head Cap Screw, 4-40 Thread Size, Flat, 5/8 In Lg., 3/32 In Head Ht., Coarse
- SOUTHWIRE COMPANY 55815999 Flexible Copper Wire, 324 Strand, 2 Awg, EPDM Insulation
- BALLYMORE WA083228R Rolling Ladder, 80 Inch Platform Height, 28 Inch Platform Depth, 24 Inch Platform Width
- GROHE 47489000 Lever Handle
Explore More
- KEYSHAFT
- Air Cleaner Accessories
- Covers
- Agricultural Fans
- Antistatic Heel Ground Assembly
- Hydraulic High Pressure Filters
- SHARPE VALVES Forged Carbon Steel Gate Valve, Socket Weld
- ANSELL 97-505 Activarmr Cut Resistant Gloves
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Yellow
- ANVIL 2174 Series Socket Weld Couplings, Forged Steel
- ANVIL 359 Series Reducing Tees, Black, Cast Iron
- SPEARS VALVES PVC Wafer Butterfly Valves, Lever Handle, EPDM Seat
- SPEARS VALVES PVC Class 160 IPS Fabricated Fitting Couplings, Socket x Socket
- EATON Power Pedestal Faceplate Assemblies
- ZSI-FOSTER Heavy Rubber Insert Beta Clamp Assemblies, Type B
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 220-001111 Ball End Mill, 4 Flutes, 7/16 Inch Milling Dia, 2.5 Inch Overall Length
€70.52 /unit







