GRAINGER 21988_36_48 A606/A588A Carbon Steel Sheet, 0.06 Inch Thick, 36 Inch X 4 Feet Nominal Size
Get it by Friday, Apr 10
5.00% off
€184.20 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Sheet |
| Brinell Hardness | Not Rated |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Finish | Mill |
| Grade | Grade A606, Grade A588A |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 4 ft. |
| Length Tolerance | Not Rated |
| Machinability | Not Rated |
| Material | Carbon Steel |
| Material Grade | A606/A588A |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 4 ft. |
| Overall Width | 36" |
| Rockwell Hardness | Not Rated |
| Shape | Sheet |
| Standards | Astm A606/A588 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Thickness | 0.06" |
| Thickness Tolerance | -0.03" to +0.03" |
| Width | 36" |
| Width Tolerance | Not Rated |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 13.73 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Tensile Strength | Finish | Yield Strength | Material | Shape | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 12781_12_12 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €15.76 | |
| 12781_12_24 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €26.60 | |
| 12781_12_36 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €29.53 | |
| 12781_24_24 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €46.52 | |
| 12781_24_36 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €65.98 | |
| 12781_24_48 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €86.48 | |
| 12781_36_36 | Cold Finished | 49900 psi | Mill | - | Carbon Steel | Sheet | €94.73 |
Explore Products
- WATTS HK FBV-SS-E-F 1 1/2 0881712 Backflow Handle Repair Kit
- FOL-DA-TANK RLTL 2500 Replacement Liner, 2500 Gallon
- MAIN FILTER INC. MF0590044 18200H3XLG000M Interchange Hydraulic Filter, Glass, 3 Micron, Buna Seal, 8.07 Inch Height
- SUPER-STRUT A804 End Cap, Goldgalv Finish, Silver, Steel
- HUB CITY 0270-08731 Worm Reducer, 0.307 Hp, 1.125 Inch I.D, 0.625 Inch O.D, Stainless Steel
- APPROVED VENDOR P5634LZ Drill Bushing Type P Drill Size 37/64 In
- MARTIN SPROCKET F 1 7/16 Quick Detachable Bushing, 1.438 Inch Bore, 3.625 Inch Length, Cast Iron
- COOPER B-LINE 36308-4XS3PT Wall Mounted Panel Enclosure, 8 x 30 x 36 Inch Size, Hinged Cover, 304SS
Explore More
- KEYSHAFT
- Nippers and Nibblers
- Absorbent Pillows
- Submersible Sump Pumps
- Cooling Filter Dryers
- Tapping Heads
- NEWSTRIPE ProLine Field Layout Systems
- ACME ELECTRIC WI045 Series Medium Voltage Transformers, 3 Phase, 60Hz, 2.5kV & 5kV Class
- KEO Countersinks, 6-Flute, High Speed Steel
- ANVIL AS667 Series Eight Hole Double Corner Connectors
- SLOAN Adjustable Screw Driver Control Stop
- CONDOR Electrical Gloves Protector, White/Orange/Green, 12 Inch Length
- ULTRATECH Unassembled Spill Pallets
- INTERMATIC T1905HD Mechanical Timer Switches
- SIEMENS Iec Miniature Circuit Breakers, Three Pole
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 21988_36_48 A606/A588A Carbon Steel Sheet, 0.06 Inch Thick, 36 Inch X 4 Feet Nominal Size
€193.89 /unit
