FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Bar |
| Brinell Hardness | Brinell 352 |
| Fabrication | Hot Rolled |
| Grade | Grade 17-4 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Annealed |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | Grade 17-4 |
| Mechanical Finish | Unpolished |
| Overall Length | 24" |
| Overall Width | 1" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 36 |
| Shape | Square Bar |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | 190000 psi |
| Thickness | 1" |
| Thickness Tolerance | -0.004" |
| Width | 1" |
| Width Tolerance | -0.004" |
| Yield Strength | 170000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 1.53 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Product | Model | Yield Strength | Tensile Strength | Shape | Grade | Heat Treatable | Mechanical Finish | Brinell Hardness | Length Tolerance | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
![]() |
2EXP8 | 160000 psi | 185000 psi | Square | - | Yes | Mill | Brinell 326 | +0.125" | €79.59 | |
![]() |
20557_12_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €29.21 | |
![]() |
20557_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €84.83 | |
![]() |
20557_72_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €155.44 | |
![]() |
20557_6_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €28.27 | |
![]() |
20556_24_0 | 170000 psi | 190000 psi | Rectangular Bar | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €50.72 | |
![]() |
20556_36_0 | 170000 psi | 190000 psi | - | Grade 17-4 | Yes | Unpolished | Brinell 352 | 0" to +0.125" | €70.70 |
Explore Products
- EATON XTAE032C01B016 Electronic Motor Starter, 32 A, 220 V 50 Hz, 240 V 60 Hz, 1Nc, C Frame, 45 mm, 12-16 A
- SMC VALVES VFS5200-5FZ-04T Solenoid Valve, 1/2 Base Mount Size
- KDR-LINE REACTORS KDRULA26LE01 Input Reactor Low Z 208/240V 6.6A ULType1
- ADAPT-ALL 5011L-08-04 Straight Adapter, Male L08 DIN Tube x Male 0.25 BSPT, Carbon Steel, Light Duty
- VERMONT GAGE 302549020 Taperlock Plug Gage, NoGo, M22.0-2.50 6H Lh
- HOSE MASTER GZ200SMU120 Flexible Metal Hose 2 Inch 12 Length
- PARKER VB22-Q-NQ-5
Explore More
- KEYSHAFT
- Sheet Metal Notchers
- Transfer Tape
- Pipe Wrenches
- Tubing Racks
- Resistant LED Light Fixtures
- SHARPE VALVES 316 Stainless Steel Inline Ball Valve, Flanged x Flanged
- ALLEGRO SAFETY Tyvek Maintenance Free Hoods
- CONDOR Powdered Free Finger Cots
- ANVIL 146 Series Continuous Threaded Rods, Steel
- CHICAGO-LATROBE High Speed Steel Jobber Drill Bit, P3 Split Point
- APPROVED VENDOR Elbow, 45 Degrees, CTS
- MARTIN SPROCKET Simplex Taper Bushed Metric Roller Chain Sprockets, 12B-1 Chain Number
- JACOBS CHUCK Chuck Keys
- PROTO Attachment Points for Tool Tethers
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 21456_24_0 Stainless Steel Flat Bar, 17-4, 1 Inch Thick1 Inch X 24 Inch Size, Hot Rolled, Unpolished
€159.13 /unit



