FREE delivery on orders over €150
Product Specifications:
| Item | Tube |
| Fabrication | Seamless |
| Grade | Grade 4130 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Inside Dia. | 0.438" |
| Length | 6 ft. |
| Machinability | Not Rated |
| Material | Alloy Steel |
| Material Grade | Grade 4130 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 3/4" |
| Outside Dia. Tolerance | -0.002" to +0.007" |
| Overall Length | 6 ft. |
| Rockwell Hardness | Rockwell B82 |
| Shape | Round Tube |
| Standards | Ams 6350, Ams 6370, Ams S6758, Mil T6736 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Tensile Strength | Not Rated |
| Tolerance Rating | Undersized |
| Wall Thickness | 0.156" |
| Yield Strength | 63100 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 2.67 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Shape | Grade | Material | Fabrication | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 21421_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €23.04 | |
| 15331_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €15.24 | |
| 21358_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €32.33 | |
| 15334_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €33.92 | |
| 10751_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €15.85 | |
| 15329_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €35.61 | |
| 15336_12_0 | Round Tube | Grade 4130 | Alloy Steel | Seamless | €28.27 |
Explore Products
- APPROVED VENDOR P406IU Drill Bushing Type P Drill Size 21/64 In
- APOLLO VALVES 77CLF10710A Bronze 2 Pcs Full Port Ball Valve with SS Handle and Nut 1-1/2 Inch Size, 2 x FNPT
- AMERICAN TORCH TIP 41V29R Power Cable
- EATON E57MAL18T111B1 Inductive Proximity Sensor, Tubular, Shielded, 3-Wire, 5 Mm Sensing Range
- OSG 8670290 Screw Machine Drill Bit, 2.90 mm Size, 62 mm Overall Length
- TALON PRECISION TOOLING BBZ1251000 CNC Bushing 1.000 inch diameter 3.000 Inch Length 1 Hole
- SOUTHWIRE COMPANY 10704542 Bare Copper Wire, Stranded, 4 Awg, 600 V
- BOSCH T244D Jigsaw Blade T-shank 4 Inch Length
Explore More
- KEYSHAFT
- C Clamps
- Guard Mounted Exhaust Fans
- Valve Accessories
- Wire Wrap and Unwrap Tools
- Fiber Optic Cable
- WIHA TOOLS Insulated Tool Sets
- DESTACO 89R Series Pneumatic Swing Clamp Arms
- SALISBURY Class 00 Electrical Insulating Rubber Gloves, 11 Inch, Yellow
- JOHN GUEST Metric Swivel Male Elbows, BSPP Thread, Acetal Black
- KEO Zero Flute Countersinks And Deburring Tool Sets
- ARLINGTON INDUSTRIES Floor Box
- PROTO C-Clamps
- FANTECH RN Series Radon Inline Fans
- WILLIAMS INDUSTRIAL TOOLS Dead Blow Hammers
- WATTS RK-876V Series Backflow Preventer Repair Kit
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 21428_72_0 Alloy Steel Round Tube, 6 Ft Overall Length, 0.156 Inch Wall Thick
€201.92 /unit

