GRAINGER 21381_36_0 Aluminum Rod 6061, 9 1/2 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
Get it by Thursday, May 21
5.00% off
€5,422.67 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Rod |
| Brinell Hardness | Brinell 95 |
| Dia. Tolerance | -0.02" to +0.02" |
| Fabrication | Extruded |
| Finish | Mill |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | Yes |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 36" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 6061 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Outside Dia. | 9 1/2" |
| Overall Length | 36" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 60 |
| Shape | Rod |
| Standards | Ams Qqa200/8 |
| Temper | T6511 |
| Tensile Strength | 45000 psi |
| Typical Tensile Strength (psi) | 45000 psi |
| Typical Yield Strength (psi) | 40000 psi |
| Yield Strength | 40000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 112.48 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Fabrication | Temper | Brinell Hardness | Outside Dia. | Heat Treatment | Grade | Length Tolerance | Yield Strength | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 9623_12_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/2" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €39.21 | |
| 9623_24_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/2" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €70.70 | |
| 9623_72_0 | Cold Finished | T3 | 95 | 1 1/2" | - | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €320.72 | |
| 9623_6_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/2" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €24.66 | |
| 9622_12_0 | Cold Finished | T3 | Brinell 95 | 1 1/4" | Tempered | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €28.27 | |
| 9622_24_0 | Cold Finished | T3 | 95 | 1 1/4" | - | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €52.88 | |
| 9622_36_0 | Cold Finished | T3 | 95 | 1 1/4" | - | Grade 2011 | 0" to +0.125" | 43000 psi | €76.76 |
Explore Products
- MARTIN SPROCKET 200A18 Roller Chain Sprocket, 200 Chain, Stock Bore, 18 Teeth, 14.397 Inch Pitch Dia., Steel
- JOMAR VALVE 103-534MPG T-412G MIP Lead Free Brass Ball Valve, 2 Pcs, Threaded MIP x Crimp Pex Connection, 400 CWP
- J.W. WINCO 356.3-20-15-14-1/4-55 Vibration Isolation Mount, Hourglass, Tapped, 1/4 Inch Size-20, Steel, 0.79 Inch Dia
- GROVE GEAR EL8520570.39 Worm Reducer, 3-Piece Coupled
- TENACTIV STAGBLPVBS Work Gloves, S 7, Leather Palm Knit Glove, ANSI Impact Level 1, 1 PR
- AMERICAN WELDQUIP AST-158 Dowel Pin, Size M4 x 12
- 3M 7000125417 70020020700 Water Filter System, 0.5 Micron, 1.5 gpm, 9000 gal, 3/8 in, NPT
- DETROIT FLEX DEFENSE 5521-025X50 Coolant Hose, 1/4 Inch Hose Inside Dia, Green, 50 Inch Hose Length
Explore More
- KEYSHAFT
- Direct Connect Filter Cartridges
- Hand Sinks and Hand Wash Stations
- Steering and Turning Bars
- Antistatic Table Mats and Sheets
- Convolute Non-Woven Wheels
- RINGERS GLOVES Durable Extrication Impact Gloves
- MUELLER INDUSTRIES 105MBP Silent Check Valves
- MULTIFAN Basket Fans
- BURNDY C Shape Compression Connectors
- VERMONT GAGE Standard Jobber Drill Blanks, Inch Number Size
- BRADY Continuous General Purpose Label Printer Labels
- QUANTUM STORAGE SYSTEMS Clear View Slanted Mobile Shelf Carts
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 21381_36_0 Aluminum Rod 6061, 9 1/2 Inch Outside Dia, 36 Inch Overall Length
€5,708.07 /unit


