GRAINGER 21160_12_12 Aluminum Plate, 12 Inch Overall Length, Heat Treatable
Get it by Tuesday, Apr 14
€ 24,99 Flat Shipping + VAT € 24,99 flat shipping is applicable on orders with an aggregate weight less than 10kg. Orders exceeding 10kg will be charged default shipping rates.
5.00% off
€323.27 /unit
Add To Cart
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
| Item | Aluminum Plate |
| Brinell Hardness | Brinell 150 |
| Grade | Grade 7075 |
| Heat Treatable | Yes |
| Heat Treatment | No Heat Treatment |
| Includes Material Certificate | Yes |
| Length | 12" |
| Length Tolerance | 0" to +0.125" |
| Material | Aluminum |
| Material Grade | Grade 7075 |
| Mechanical Finish | Mill |
| Overall Length | 12" |
| Overall Width | 12" |
| Rockwell Hardness | Rockwell 87 |
| Shape | Plate |
| Shape Type | Plate |
| Standards | Astm B209 |
| System Of Measurement | Imperial |
| Temper | T7351 |
| Tensile Strength | 83000 psi |
| Thickness | 1" |
| Width | 12" |
| Yield Strength | 73000 psi |
Shipping Info:
| Ship weight (kg) | 6.55 |
| Ship height (cm) | 2.54 |
| Ship length (cm) | 2.54 |
| Ship width (cm) | 2.54 |
Product Variants
| Model | Brinell Hardness | Tensile Strength | Yield Strength | Thickness | Rockwell Hardness | Mechanical Finish | Length Tolerance | Includes Material Certificate | Price | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 13483_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €300.47 | |
| 13481_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | - | €456.00 | |
| 17622_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €577.98 | |
| 23755_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 1 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €541.14 | |
| 13968_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €570.89 | |
| 21203_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 3/4" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €777.20 | |
| 13912_12_12 | 140 | 76000 psi | 68000 psi | 2 1/2" | Rockwell 84 | Mill | 0" to +0.125" | Yes | €699.15 |
Explore Products
- ANVIL 0332812007 Nipple, SCH 160, Black, Seamless, Pipe Size 1/2", Close Length 8"
- PROCON 1P1K050F12XX Repair Kit
- NORTON ABRASIVES 69957392606 Sanding Belt, 1/4 Inch Width X 24 Inch Length, Aluminum Oxide, Coarse, Y Wt Nylon Backing
- GRAINGER CRF050203GR Spacer, Alu, 1/8 In Lg., Rnd, 5/16 In O.D., Plain
- BUYERS PRODUCTS DTR6014 Mesh Tarp/hardware Kit 6 x 14 Feet
- MERIT BRASS AC453L-64 Socket-Weld Flange, Size 4 Inch
- TB WOODS 7/3VP560 Narrow V-Belt, Neoprene, 3V Belt Type, 56 inch Length, 7 Ribs
Explore More
- KEYSHAFT
- Janitor-Housekeeping Cart Accessories
- Membrane Filters
- Tube and Coil Cleaning Equipment Accessories
- Turbine Pumps
- Riot Gear
- PHILIPS ADVANCE Ballast Ignitors
- IRONCLAD General Utility Work Gloves
- JOHN GUEST Male Connectors, BSPT Thread, Acetal Gray
- GLOBE SCIENTIFIC Jars, Wide Mouth, 33 mm Opening
- ANVIL AS3025 Series Post Bases
- WALTER TOOLS A6489DPP Series, Coolant Fed Drill 140 Carbide
- DIXON Din Welding Male
- MJ MAY Roll Stock, 3 Feet X 24 Inch
- HUBBELL-WIEGMANN Drip Shields
Contact us
Contact your account manager right away to get personal advice.
We're available Monday through Friday, from 07:30 until 17:00.
GRAINGER 21160_12_12 Aluminum Plate, 12 Inch Overall Length, Heat Treatable
€340.29 /unit

